Menu

4. februāris Pasaules vēža diena

31.01.2022

Pasaules vēža diena, kas tiek rīkota katru 4. februāri –  tā ir Starptautiskās vēža kontroles apvienības (UICC) vadītā globāla vienojoša iniciatīva.

Uzdevumi:

  • palielināt izpratni visā pasaulē par vēža diagnozi
  • uzlabot izglītību un zināšanas par šo slimību
  • mobilizēt personīgo, kolektīvo un valdības rīcību – visi strādājam kopā

Mērķi:

  • lai mazinātu mirstību – miljoniem novēršamu vēža izraisītu nāves gadījumu
  • terapijas pieejamība – dzīvību glābjoša vēža ārstēšana un aprūpe, lai būtu vienlīdzīga visiem — neatkarīgi no etniskās un valsts piederības

Pasaules vēža diena, kas tika izveidota 2000. gadā, ir kļuvusi par pozitīvu kustību Pasaulē ikvienam, ik visur, lai stātos pretī vienam no mūsu lielākajiem izaicinājumiem vēsturē – vēzim.

Katru gadu visā pasaulē notiek simtiem pasākumu pulcējot kopienas, organizācijas un indivīdus skolās, uzņēmumos, slimnīcās u.c., lai atgādinātu, ka mums visiem ir sava loma vēža globālās ietekmes mazināšanā.

Mūsdienās vēža profilaksē, diagnostikā un ārstēšanā ir iegūti būtiski sasniegumi.

Bet ir zināmi ierobežojumi kā: ienākumi, izglītība, ģeogrāfiskā atrašanās vieta un diskriminācija etniskās piederības, dzimuma, seksuālās orientācijas, vecuma, invaliditātes un dzīvesveida dēļ, kas ir tikai daži no faktoriem, kas var negatīvi ietekmēt aprūpi.

Šī gada Pasaules vēža dienas tēma  – Izlīdzināt “plaisas“ nevienlīdzībā (Close the Care Gap), kas  ir vērsta uz to, lai veicinātu izpratni par šo vienlīdzības trūkumu, kas skar gandrīz ikvienu valsti gan ar augstiem, gan ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

Jāatzīmē, ka 2022. gada 18. – 19. martā Rīgā notiks onkoloģijas jomā Baltijā unikāls starptautisks pasākums – Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongress “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”,  ko organizē Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse” ar Eiropas Parlamenta Īpašās komitejas vēža uzveikšanai atbalstu.

 

Pasaules vēža dienas moto:

“Mūsu laiks rīkoties ir tagad !”

Dr. Aija Geriņa-Bērziņa

LOĶA valdes priekšsēdētāja