Menu

Pateicība profesorei Guntai Purkalnei par ieguldīto darbu onkoloģijas attīstībā

22.03.2021

Profesore GUNTA PURKALNE

Daktere Gunta Purkalne ir onkoloģijā zināma persona. Viņa ir onkoloģijas celmlauzis Latvijā, pateicoties kurai, Latvijas vārds ir izskanējis arī pasaulē.

Savu karjeru daktere sāka kā anesteziologs-reanimatologs, bet pēc 8 gadiem atrada savu aicinājumu onkoloģijā. 1984. gadā viņa uzsāka darbu Latvijas onkoloģijas centrā. Savas onkoloģiskās karjeras sākumposmā dakterei bija iespēja stažēties Karolinskas universitātes slimnīcā un Upsalas universitātes slimnīcā Zviedrijā, bet vislielāko iespaidu uz turpmāko karjeru atstāja gads, ko viņa pavadīja Mičiganas universitātes slimnīcā ASV. Tur redzētā darba organizācija, pacienta – ārsta attiecību kultūra un kolēģu sirsnīgā attieksme, ļāva profesorei gūt lielu iedvesmu un motivāciju attīstīt onkoloģijas nozari Latvijā. Profesore atceras, ka tas prasījis lielu drosmi, bez angļu valodas zināšanām uzrunāt šos cienījamos onkoloģijas profesorus ASV un iegūt šo iespēju būt daļai no viņu darba ikdienas.

Atgriezusies Latvijā, profesore ļoti mērķtiecīgi centās ieviest redzētos risinājumus arī saviem pacientiem. To novērtēja vadība un kopš 1993. gada viņa kļuva par Latvijas Onkoloģijas centra Ķīmijterapijas nodaļas vadītāju.
2000. gadā Purkalne piekrita jaunam izaicinājumam savā karjerā. Viņa kļuva par Stradiņu slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāju. Viņas paspārnē bija gan ķīmijterapijas, gan staru terapijas nozare. No 2000. līdz 2021. gadam, kamēr profesore vadīja Onkoloģijas klīniku, onkoloģijas pacienti Stradiņu slimnīcā ieguva jaunas telpas, kur ārstēties, jaunus staru terapijas aparātus, ambulatoro palīdzību, dienas stacionāra nodaļu un augsti kvalificētus ārstus.

Kopš 1993. gada Purkalne jau aktīvi darbojās Latvijas Onkologu asociācijā, tur izveidojot onkologu ķīmijterapeitu apakšsekciju. Kad onkologs ķīmijterapeits tika atzīts par pamatspecialitāti, tapa arī Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija, kas pašlaik apvieno vairāk kā 30 aktīvi strādājošu biedru. Ilgstoši profesore Purkalne bijusi asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Jau kopš 1975. gada Eiropas onkologi cīnījās par atsevišķu onkologu ķīmijterapeitu specialitātes izveidi. Tikai 2011. gadā Eiropā onkologs ķīmijterapeits tika apstiprināta kā pamatspecialitāte. Grūts un sarežģīts bija šīs specialitātes atzīšanas ceļš arī Latvijā. Tas prasīja lielu darbu un neskaitāmas sarunas pie tā laika ministriem un Latvijas Ārstu biedrības vadības. Un jau divus gadus pirms Eiropas 2009. gadā Latvijā parādījās tāda specialitāte kā onkologs ķīmijterapeits. Profesore atzīmē, ka šajā laikā viņa ar nelielu aktīvo onkologu ķīmijterapeitu grupu panāca šo svarīgo soli, kas noteica tālāku onkoloģijas attīstību visā valstī.

Profesore Purkalne piedalījās rezidentūras programmas izstrādē onkoloģijas – ķīmijterapijas specialitātē un panāca, ka rezidentūras apmācība atbilst Eiropas standartiem. Lielākā daļa onkologu ķīmijterapeitu ir profesores studenti, rezidenti.

Kā vienu no savas karjeras nozīmīgākajiem sasniegumiem, profesore min nokļūšanu ESMO (Eiropas onkologu ķīmijterapeitu biedrība) Direktoru padomē. Pateicoties šai iespējai, profesorei bija iespēja nest Latvijas vārdu pasaulē, kā arī uzlabot onkoloģijas nozari Latvijā atbilstoši Eiropas standartiem.

Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija no sirds izsaka vislielāko pateicību par ieguldīto mūža darbu onkoloģijas attīstībā Latvijā.

Purkalne

Profesore ar vīru. Profesorei ir vairāki hobiji un viens no tādiem ir slēpošana. Nav bijusi neviena ziema, kad viņa neuzkāptu uz slēpēm.

Ambulatorās daļas atklāšana Latvijas Onkoloģijas centrā

Ambulatorās daļas atklāšana Stradiņa slimnīcā

Staru terapijas simulatora atklāšana 2001. gadā Stradiņu slimnīcā
Ainārs Āboltiņš, Profesore Purkalne, Dr. Jānis Kazaks, Dr. Dace Oliņa un medicīnas fiziķis Ainārs Bajinskis

Profesore vienmēr ir bijusi progresa virzītāja Latvijā. 2001. gadā uz Latviju bija atbrauksi Kanādā zināma onkoloģijas profesore Elizabete Eizenhauere

Profesore Purkalne bija viena no pirmajām onkoloģēm Baltijas valstīs, kas uzsāka aktīvu dalību Eiropas Onkologu asociācijā (ESMO) un nesa Latvijas vārdu Eiropā